5 kroků k zazimování veterána

2017-11-16 12:30:00

Padající listí ze stromů a ranní mrazíky nelítostně ohlašující končící podzim, což je čas, kdy ukládáme své plechové miláčky k zimnímu spánku. Aby onen zimní spánek byl pro vůz pokud možno co nejpříjemnější, mělo by mu předcházet následujících pět kroků.

Generální úklid

Jestliže během zimní motoristické přestávky neplánujeme rozsáhlé opravy či renovace, je snad samozřejmostí, že vůz před odstavením důkladně umyjeme a vyčistíme. Všechny díly karoserie, tj. plechové, chromované, skleněné, plastové či dřevěné by měly být umyty a příslušným přípravkem pro daný materiál ošetřeny. Během srazové sezóny nebyl lak vozidla ušetřen prachu, pylu, hmyzu, asfaltu, poletavé rzi, kyselého deště a sem tam i nějakého toho ptačího trusu. Těchto „agresorů“, které na laku zanechaly stopy, bychom se měli zbavit chemickou či mechanickou cestou, opět s využitím příslušné autokosmetiky. Tento krok, nazývaný dekontaminace laku, následuje po mytí vozu a je nutným předpokladem pro úspěšné leštění laku a jeho následné voskování.

Pozor, nezaměňujme leštěnky a vosk. Leštěnka či leštící pasta, jak z názvu vyplývá, je produkt určený k leštění laku, nikoliv k jeho ochraně. Leštěním zbavujeme lak drobných škrábanců a dalších nedokonalostí. Péči o lak završíme voskováním. Vosk lak vyživí a zakonzervuje, čímž mu poskytne ochranu před vnějšími vlivy.

Svůj díl péče si zaslouží rovněž interiér, zejména potahy sedadel a palubní deska. Důležité je vyčištění a ošetření kůže na sedadlech a případně na dalších dílech v kabině vozidla. U kabrioletu nezapomínáme na plátěnou střechu. Má-li střecha účinně plnit svoji roli, tak i ona potřebuje pravidelně čistit a impregnovat. Ke všem zmíněným úkonům vybíráme ze široké péče o auto nabídky veterán prostředků a příslušenství.

Odlehčete pneumatikám

Někdo vůz na zimu přezouvá do starých pneumatik, někdo pneumatiky podkládá hutnými koberci, jiný přizvedává vůz tak, aby se vůbec nedotýkal koly země, zkrátka každý má svou metodu, jak ulehčit pneumatikám. Dlouhodobé stání na místě nedělá pneumatikám dobře, neboť jsou zatížený v jednom místě, což se následně projeví vystátými „ploškami“.

Dejte vozu napít až po hrdlo

Vozidlo odstavujeme vždy s plnou nádrží. Pokud máme svého čtyřkolového miláčka hodně rádi, dopřejeme mu lahvičku aditiva do benzinu. Zamezíme tak jeho oxidaci, následné tvorbě koroze a usazenin uvnitř nádrže. A pochopitelně předejdeme problémům, které z toho plynou. Existují dokonce aditiva přímo určená pro dlouhodobou odstávku vozidla.

Udržujte baterku pod proudem

Je jedno, zda autobaterii ponecháme v autě nebo se rozhodneme pro její vyjmutí z vozu ven. V každém případě nenecháme baterii ležet ladem, ale připojíme ji na tzv. „udržovačku“, která nedovolí, aby se baterie zcela vybila. V opačném případě budeme muset baterii na jaře nabíjet, v horším případě kupovat novou.

Šup s ním pod plachtu

Garáže jsou různé. Některé jsou čisté, některé špinavé, ti šťastnější z nás mají garáže, které připomínají spíše obývací pokoj. Jedno však mají všechny garáže společné – všudypřítomný prach. Byla by škoda, kdyby čisté navoskované vozidlo vyjíždělo zjara pokryté vrstvou prachu. Pomocníkem v této situaci je ochranná plachta, avšak pozor, ne ledajaká. Dejme sbohem nejlevnějším plachtám a pořiďme svému milovanému vozu takovou, která má ze spodní strany filcovou vrstvu, aby při každé manipulaci s plachtou nedocházelo ke zbytečnému škrábání laku vozidla.

Na úplný závěr se sluší připomenout, že české zimy zpravidla nebývají v posledních letech tak tuhé. Když tedy počasí sem tam dovolí, je vhodné vozidlo na krátkou chvíli probudit ze zimního spánku, nastartovat motor a třeba si udělat i kolečko kolem domu. Vozidlu tím prospějeme a sami v sobě zmírníme utrpení, že jaro je ještě v nedohlednu.

Kdo chce svému vozu dopřát to nejlepší, ale na všechny úkony se zcela necítí, nechť se obrátí s žádostí o pomoc na nadšence z Gruppe H.

Gruppe H

<< zpět na výpis článků