BMW porazilo Audi. Řidiči už jezdí v bavorácích s laserovými světly

2014-06-10 04:00:00

Automobilky BMW a Audi vyvíjely laserovou technologií téměř současně. Po vyrovnaném boji jako první dodalo sériová auta svým zákazníkům právě BMW.

Boj o prvenství v uvedení předních světlometů s laserovou technologií mezi produkční vozy má zdá se svého vítěze. Není jím Audi přesto, že již brzy přinese na trh limitovanou edici modelu R8 LMX.

Na velkolepé večerní slavnosti za účasti významných osobností, předali představitelé automobilky BMW klíče osmi zákazníkům. Získali tak "marketingové" prvenství a je jen otázkou času, kdy se laserová technika dostane i do ostatních modelů bavorské značky.

Původně chtělo BMW spustit začátek prodeje v srpnu, ale po informaci, že Audi dodá limitovanou sérii vozů zákazníkům o měsíc dříve, své plány změnilo a termín uvedení na trh posunulo.

Vozidla BMW i8 jsou v rámci základní výbavy vybaveny výkonnými a úspornými full-LED světlomety, které při použití dálkových světel osvětlí vozovku do vzdálenosti 600 metrů.

Již tak velký dosah moderních LED světel se díky laseru zdvojnásobí. Zároveň BMW získá o 30% úspornější zdroj světla, uspoří konstrukční prostor a hmotnost.

Oslepování protijedoucích nebo vpředu jedoucích vozidel je ve spojení s kamerovým digitálním asistentem dálkových světel údajně celkem vyloučeno.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Martin Vosko

<< zpět na výpis článků