Do ČR se dovážejí stále starší ojetiny

2017-08-07 14:31:00 | Komerční sdělení

Značné stáří českého vozového parku, které přesahuje 15 let, je známý problém. A Češi kupují stále starší auta. Hlavně dovážené ojetiny, kde podíl vozidel starších 10 let činí již nadpoloviční většinu.
Komerční sdělení

Toto je komerční sdělení. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pokud si zákazník koupí 10 let staré auto a má ho dalších 5 až 10 let, provozuje pak opravdu staré, nemoderní, neekologické auto, které je v podstatě nebezpečné majiteli i okolí.“ komentuje letošní dovozy ojetin Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním ojetých vozidel.

Přes rostoucí prodej starších vozidel roste průměrná cena, za kterou si řidiči v Česku ojetá vozidla kupují. Ta nyní podle analýzy za první pololetí činí 192 200 korun. Dlouhodobě klesá počet vozidel s cenou do sta tisíc korun. Naopak roste segment vozů s cenou přes 300 tisíc korun, které mezi prodávanými vozidly tvoří 19 procent.

Zajímavý je poměr mezi ojetinami s jednotlivými druhy pohonů, zejména ve srovnání s rychle se měnícími trendy u nových vozidel. U ojetých vozů převažují s 59 procenty diesely, benzínové motory mají jen 39procentní podíl. U nových vozidel je poměr mezi dieselovými a benzinovými pohony téměř přesně opačný. Zatím se u ojetých vozů prakticky neprosazují alternativní pohony, jako plyn, hybridy či elektropohony.

Pokud si vybíráte ojeté vozidlo, doporučujeme si prověřit jeho historii na www.zkontrolujsiauto.cz. Stačí zadat VIN a ihned vidíte jaké a kolik je k vozidlu dostupných informací.

<< zpět na výpis článků