Elektrické Mini Roadster má ručně tvarované plechy

2014-05-27 07:00:00

Ze spolupráce automobilky Mini a italského výrobce karoserií Touring Superleggera se zrodil exkluzivní otevřený vůz.

Firma Touring Superleggera je od roku 1926 předním průkopníkem v oblastech automobilového designu a výroby karoserií na míru. Patří mezi málo podniků, které umí zajistit celý výrobní proces pod vlastní střechou.

Koncept Mini Superleggera Vision jezdí na elektrický pohon. Specialitou jsou ručně tvarované plechy karoserie na rámu.

Pro představený koncept s elektrickým pohonem jsou typické krátké převisy s koly v rozích karoserie a relativně dlouhý rozvor. Po automobilech Mini zdědil kulaté světlomety a šestiúhelníkovou masku chladiče.

Ruční práce je stále nenahraditelná

Typický prvek Mini, pruhy, je zapuštěn do kapoty. Pruhy jsou vzpomínkou na roadstery minulosti.

Spodní část přední masky je ukončena spoilerem z karbonu.

Touring Superleggera vždy používala velké hliníkové plechy, které natahovala na rámovou konstrukci. Díky ruční práci získala studie Mini Superleggera Vision svůj neobyčejně estetický tvar, který se nedá dosáhnout strojovou výrobou.

Jelikož karoserie je vytvořena z velkých plátů plechu, nemá téměř žádné mezery. Tak se podařilo dosáhnout jednolitý vzhled. Vozidlo je nalakované modrou metalízou Como Blue.

Zachytí speciální momenty

Venkovní a interiérový design studie jsou navzájem propojeny. Opticky je dělí pouze linie z leštěného hliníku, která se táhne podél celého vozu.

Přístrojová deska je tvořena z jednoho kusu hliníkového plechu a ukazuje, jak by vypadalo vozidlo bez lakování. Kromě analogových hodin se v interiéru nachází i videokamera. Je umístěna mezi sedadlem řidiče a spolujezdce a jejím úkolem je zachytit neopakovatelné momenty z cest.

K tradičnímu ručnímu umění se hlásí i dveře a sportovní tříramenný volant. Části struktury dveří a grafika světel poukazují na britský původ studie.

Italové umí stavět pěkná auta

Mezi nejznámější designové výtvory karosárny Touring patří například modely Isotta Fraschini - Spider, který se pod jménem "Flying Star" stal v roce 1931 zářivým vítězem akce Villa d' Este.

Mezi jejich modely patří i vozidla Ferrari 166 Touring Barchetta, Maserati 3500 a úplně první model značky Lamborghini: 350 - 400G. Dalšími známými klasickými vozidly jsou modely: Aston Martin DB4 následovaný modely DB5 a DB6.

V roce 2010 se na trh dostalo ovoce spolupráce s Bentley Motors - model Bentley Continental Flying. V roce 2011 následoval Gumpert Tornante, super rychlé GT, které vzniklo na zakázku německých specialistů na výrobu neobvyklých sportovních automobilů.

V roce 2012 se Touring inspiroval modelem Alfa C52 Disco Volante a vytvořil dílo hodné své bohaté tradice: model Alfa Romeo Disco Volante se stal vítězem ocenění Design Award na soutěži Concorso d' Eleganza Villa d' Este 2013. Z modelu následně vznikla osmikusová limitovaná série.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Martin Vosko

<< zpět na výpis článků