Mini vyrobilo větší a praktičtější auto s pěti dveřmi

2014-06-11 04:46:00

Výhodnou nového modelu má být jeho delší rozvor, větší kufr a více místa pro pasažéry. K dispozici budou čtyři motory, dva z nich jsou tříválce.

Automobilka Mini představila oficiální tiskovou zprávou pětidveřovou verzi poslední generace hatchbacku Mini Cooper.

Novinka nepřidává jen jeden pár dveří navíc, ale nabízí rozvor náprav prodloužený o 72 mm na 2.567 mm vůči klasickému Mini.

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Nárůst vidíme i v objemu zavazadlového prostoru. K dispozici je o 67 litrů více než v případě třídveřového modelu. Praktičnost kufru dále zvyšuje možnost sklopit opěradla zadních sedadel v poměru 60:40 a nastavitelné dno kufru.

Při popisu zvětšování nesmíme zapomenout ani na prodlouženou délku o 161 mm na 3.982 mm, případně 4.005 mm u modelů Cooper S a Cooper SD.

Tři válce a dvojité přeplňování

Po příchodu na trh může pětidveřový Mini Cooper pohánět jeden ze čtveřice agregátů s technologií TwinPower Turbo - dva benzinové a dva dieselové motory.

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Základní pohonnou jednotkou bude nový tříválcový motor s objemem 1,5 litru, výkonem 100 kW (136 k) a točivým momentem 220 Nm (+10 Nm s funkcí overboost). Auto s tímto motorem pokoří rychlost 100 km / h za 8,2 sekundy (8,1 v případě automatické převodovky).

Pro model Cooper S je určen čtyřválcový motor se zdvihovým objemem dva litry a výkonem 141 kW (192 k). Točivý moment 280 Nm je k dispozici v rozsahu od 1.250 do 4.750 otáček za minutu. Mini Cooper S zrychlí z klidu na rychlost 100 km / h za 6,9 sekundy.

V podstatě stejná objemová situace je i v případě naftových motorů. Slabším agregátem je tříválec s výkonem 85 kW (116 k), je však nejúspornější ze čtveřice a na 100 km by mu mělo stačit v průměru 3,6 litru nafty.

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Silnější z dvojice je čtyřválcový naftový motor s výkonem zvýšeným na 125 kW (170 k). Výkon podpoří točivý moment 360 Nm a Mini Cooper SD s ním akceleruje z 0 - 100 km / h za 7,4 sekundy.

I novinka přijde s tvrdým podvozkem

Všechny motory jsou standardně kombinované se šestistupňovou manuální převodovkou. Příplatkovou variantou je automatická převodovka Steptronic nebo "Steptronic sports transmission" se stejným počtem převodových stupňů.

Mini slibuje, že i pětidveřová verze třetí generace novodobých Mini si zachová charakteristiku motokáry. Verze S a naftová SD získají ještě ostřejší naladění podvozku s možností připlatit si za adaptivní tlumiče.

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Mini Cooper má už i variantu s pěti dveřmi

Nabídka disků z lehké slitiny je skutečně široká a začíná na průměru 15 palců. Ty největší z nich mohou mít až 18 palců.

Stejně jako jeho třídveřový sourozenec i pětidveřový Mini přichází na trh s širokou nabídkou asistenčních systémů. Můžeme mezi ně počítat Head-Up displej, parkovací asistent, zadní parkovací kameru, aktivní tempomat s varováním před srážkou s vozidlem nebo chodcem a mnoho dalšího.

Mini zatím nezveřejnilo žádné informace ohledně ceny. Portál Autoexpress však napsal, že cena bude vůči pětidveřovému modelu vyšší o přibližně tisíc euro.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Martin Vosko

<< zpět na výpis článků