Nový Ford Mondeo zhubl, je lehký jako malá Fiesta

2014-06-05 04:00:00

Ford postavil vozidlo, na kterém demonstruje možnosti moderních materiálů zaměřených na snížení celkové hmotnosti automobilu.

Ford Lightweight Concept reprezentuje poslední fázi ve vývoji a výrobě lehkých materiálů, které by měly pomoci vozidlům budoucnosti snížit pohotovostní hmotnost, spotřebu a zároveň emise.

Základem konceptu je nová generace modelu Mondeo, v USA nazývaná Fusion. Po implementaci nových materiálů napříč celým vozidlem, konstruktéři snížili váhu vozidla o 25 % z jeho původní hmotnosti, čímž se dostává na úroveň malého modelu Fiesta.

Ocel nahradilí plastem

Hmotnost vozidel se za poslední desetiletí stále zvyšovala a to i kvůli vyšším nárokům na pasivní bezpečnost vozidla, množství prvků komfortu, elektronických hraček a asistentů.

Nový Ford Mondeo zhubl, je těžký jako malá Fiesta

Nový Ford Mondeo zhubl, je těžký jako malá Fiesta

Přísné emisní normy nutí výrobce používat moderní, pevné a lehčí materiály, aby vozidla nebyla z generace na generaci obtěžkanější, ale naopak.

Ford Lightweight Concept na snížení hmotnosti využívá ve velkém hliníkové části, hořčík, uhlíkovým vláknem vyztužené plasty a speciální chemicky odlehčená skla a kompozitní plasty.

Ocelové pružiny nahradili technici pružinami z kompozitu, hliníkovou olejovou vanu a hliníkové disky kol nahradily plasty vyztužené uhlíkovým vláknem.

Budoucnost patří novým materiálům

Technici přepracovali většinu z konstrukčních částí vozidla včetně pohonného ústrojí, karoserie, podvozku, akumulátoru, ale i sedadla pasažérů.

Nový Ford Mondeo zhubl, je těžký jako malá Fiesta

Nový Ford Mondeo zhubl, je těžký jako malá Fiesta

"Naším cílem bylo zjistit, jak navrhovat a konstruovat různé materiály pro odlehčená vozidla tak, abychom je byli schopni produkovat ve velkém objemu, při současném dodržení úrovně bezpečnosti a trvanlivosti," řekl Matt Zaluzec - hlavní technický inženýr vývojového centra materiálů.

Ford v minulosti již představil několik konceptů zaměřených primárně na nízkou hmotnost. Patří mezi ně i sportovní Ford GT ( 2010 ) nebo pickup Ford F150.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Martin Vosko

<< zpět na výpis článků