Pneumatiky z pampelišek mají zase o krok blíže na silnice

2013-10-23 05:30:00

Ambiciózní projekt postupuje. Vědci přišli na to, jak pampelišku, nový zdroj kaučuku pro preumatiky, zdokonalit.

Přední výrobce pneumatik Continental a Fraunhoferův institut pro molekulární biologii a aplikovanou ekologii ( IME ) v Cáchách stojí na prahu objevu v oblasti výroby kaučuku, který bude možné pro účely výroby pneumatik průmyslově získávat z pampelišek.

První informace o výzkumu se dostaly na veřejnost před zhruba rokem, od té doby nastal v projektu výrazný pokrok.

V posledních letech bylo možné díky nejmodernějším metodám pěstování a optimalizovaným systémem kultivace, vyprodukovat v laboratoři velmi kvalitní přírodní kaučuk z kořenů pampelišek.

Nedávno začala v areálu IME v Münsteru výstavba pilotního zařízení, které dokáže vyprodukovat tuny přírodního kaučuku.

"Důvodem investice do projektu je fakt, že výroba kaučuku z kořenů pampelišek je mnohem méně závislá na počasí než výroba z kaučukovníků. Navíc je nový systém natolik nenáročný, pokud jde o agrotechnické požadavky, že otevírá zcela nové možnosti - zejména pro půdu, která momentálně není obdělávána. " Řekl Nikolai Setzer, který je v představenstvu koncernu Continental odpovědný za divizi pneumatik.

Budou pěstovat speciální pampelišky

První testovací pneumatiky, které obsahují směs vyrobenou z pampeliškového kaučuku, mají být již v následujících letech připraveny k testování na veřejných komunikacích.

Společnosti nasbíraly množství zkušeností na poli kultivace pampelišek. Díky technologii DNA markerů teď vědí, které geny jsou zodpovědné za příslušnou molekulární vlastnost. To umožňuje pěstovat obzvlášť výnosné rostliny mnohem efektivněji.

Continental

Continental

Předcházelo tomu několik let výzkumu, během nichž byli vědci schopni prokázat, že kaučuk vyrobený z pampelišek, které si sami vypěstovali, nabízí nejen stejnou kvalitu jako kaučukovník, ale že tato nová varianta ve skutečnosti nabízí vyšší výnosy.

"Pokud dokážeme úspěšně zvládnout výrobu velkého množství pampeliškového kaučuku s minimálně stejnými vlastnostmi, jaké má klasický kaučuk získávaný z kaučukovníků, pak budeme mnohem méně závislí na sezónního sběru v subtropických regionech, " dodává Mergell.

Díky pampeliškovému projektu se tak jednoho dne možná dočkáme výroby pneumatik pro osobní a nákladní vozidla, jízdní kola, jakož i speciálních pneumatik, a to zcela bez fosilních materiálů. Nicméně rozhodnutí o tom, kde v Evropě bude tak velké množství speciálních pampelišek pěstovano, zatím nebylo přijato.

Článek publikujeme ve spolupráci s auto.sme.sk

Martin Vosko

<< zpět na výpis článků